Коллективы

Справка

Музыканты

Дискография

Песни

Концерты

Фотогалерея

Публикации

Новости

Парад ансамблей

Мы в ВКОНТАКТЕ

 

Канцэрт БДА ў Акадэміі навук

Автор gansales, 26 сентября 2007, 22:20:58

« назад - далее »

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

gansales

27 верасня ў канферэнц-зале АН - канцэрт БДА, прымеркаваны да завяршэння навуковай канферэнцыі да юбілею Янкі Купалы і Якуба Коласа. Уваход вольны. Пачатак а 18-й.

Viewer


ППК

Сходил я на этот концерт. Зал не приспособлен для концертов. Программа стандартная - в основном старый репертуар, немного нового, но совсем не много.
Скорожёнок отпускал пошлые шуточки, исаченко забыл слова в Песне бродячего скрипача...
Концерт как-то "не вставил", на некоторых песнях откровенно скучал...

gansales

А мне, на дзіва, спадабалася. Проста не чакаў ад сябе. І ад БДА.
Можа, таму што першы раз бачыў іх жыўцом.
Прынамсі, зал яны трымаюць. З маіх задніх шэрагаў, дзе сядзелі студэнты дабраахвотна-прымусова дастаўленыя, бачыў, што і спявалі яны (не толькі Яся ці Гду-гду-гду), і прытопвалі, і прыхлопвалі. Здзіўлены!
Ансамбля на сцэне надта многа, але яны неяк нябачна нібы падтрымліваюць адно аднаго. Асабліва задні рад (Козыраў-Шчыткавец-Шкурдзэ-Жых-Бадуноў).
Не спадабалася, што ў сваіх сола, асабліва скрыпка, флейта і сола-гітара, выкарыстаны стандарты. Згадваецца чамусьці Мядзведзеў з ПБ са сваёй магутнай гітарнай партыяй у "Ой, рана на Йвана" і БП на мінскім канцэрце з інструменталам паводле старых песень.
Наконт мовы: весці канцэрт па-руску ў Інстытуце літаратуры імя Янкі Купалы пасля канферэнцыі да юбілею Янкі Купалы і Якуба Коласа - дурасць. Пытанне задалі толькі студэнты. А адказаў на яго Шарапаў - КАРАВА!

Рэпертуар цалкам паспяхова сфарміраваны. Прыўкрасна проста. Заўважце, песні збольшага дынамічныя. Не дарма Скаражонак рукі падымае! Захапляе і заводзіць. Новага зусім крышачку. Мо і правільна.
Спадабаўся Жалезнякоў, Шчыткавец і Бадуноў. Не спадабаўся Шарапаў і Ісачанка. Апошні - асабліва ў "Зачарованай". Калі ўзяўся за песні Кашапарава - іх і варта трымацца. Не той тыпаж.
Адным словам - пачуў жыўцом тое, чаго не пачуў на БП. Уражанні станоўчыя.

Viewer

Я таксама быў на тым канцэрце, і ён мне таксама спадабаўся. На мой погляд, выступілі на дастаткова высокім, зусім прафесійным узроўні. Малайцы.
Больш дэталёва нешта ацэньваць, разбіраць не вазьмуся, паколькі непрафесіянал у гэтым.
Цяпер хоць буду мець уяўленне, які ён, наш сучасны беларускі дзяржаўны ансамбль «Песняры», якія там салісты, як спяваюць, што і да т. п.
Але ж здорава, у мяне склалася ўражанне, што яны асвоілі значную частку колішняга рэпертуару «Песняроў». Нават верылася, што сапраўды могуць выканаць па заяўцы любую песню :).
Мне не здалося, што ўдзельнікаў надта многа. Наадварот, мабыць, для ВІА па савецкіх мерках гэта мінімальна магчымы састаў :).
Закід наконт мовы падаўся мне трошачкі як бы адарваным ад жыцця. Мне дык гэта не разанула, паколькі я, мабыць, нічога іншага і не чакаў. Ну як Шарапаў будзе весці канцэрт па-беларуску, калі ў яго, відаць, і сапраўды недастатковыя навыкі вуснага маўлення? (Ён, праўда, піша беларускамоўныя тэксты да песень, але гэта ўсё ж розныя рэчы.) Дакладней, ён, канечне, мог бы, калі б моцна захацеў :). Але для яго гэта, відаць, не з'яўляецца прынцыповым.

DNP

Поясните, пожалуйста, по вокалу нового флейтиста. Человек, специально ездивший на концерт БГА в июне, его выделил. Но я толком не понял, на концерте в июне он пел что-то сольно или только бэк?
Я к вам по делу пришел, а вы - бодаться...

ППК

По вокалу флейтиста: нормально
Но сольно поёт только в небольшом фрагменте "Дорогой длинною", а так бэки
Многократно повторюсь, что вокал Исаченко мне вообще не нравится, Скорожёнка сильно напрягает...

Ещё БГА устроили натуральный цирк при исполнении Вологды. Сначала долго пытались уговорить зрителей спеть эту песню, но правда было непонятно хором или выйти кому-то на сцену. Потом из-за кулис вышел некий стригельский (в балахоне и кепочке), которого представили "как дежурного сегодня по Вологде". Паралельно с ним выскочила девушка из зала, которую Скорожёнок поставил к своему микрофону. Начали петь Вологду - этот Стригельский достаточно не профессионально исполнял песню, а вышедшей девушке звукач в большей части песни выключил микрофон... Жуткое вообще было зрелище...
Интересно - позволил бы Мулявин такое "шоу" во время концерта. Хотя если они радуются номинации - лучшая группа мальчиков, то становится многое понятно...

gansales

Так, з "Волагдай" атрымалася дурноцце нейкае.
З вакалам Скаражонка пагаджуся таксама, надта аднастайна роўны.

А яшчэ працаваў аператар-фатограф. Камера стаяла якраз нада мной у заднім шэрагу. Перыядычна ён бегаў і здымаў тое, што на сцэне. Для гісторыі, мусіць.

DNP

По флейтисту прояснилось, спасибо!
Моё впечатление такое, что лучшие времена по вокалу были, когда одновременно были Железняков, Елфимов и "Скороженок в голосе". Когда Елфимов ушел, а у Скороженка что-то произошло с голосом, то остался один Железняков, а это мало.
Исаченко "Зачарованой" произвел двойственное впечатление - на удивление легко с ней справился, но одновременно оставил впечатление всего лишь копии, которая всегда хуже оригинала.
"Вологда"... Вроде говорили, что еще в июне БГА исполнили "Вологду" только из-за Николаева, а так бы - ни-ни... И что, опять? Кто же первым решится перестать уже её петь... А там, глядишь, и другие почин поддержат.
Я к вам по делу пришел, а вы - бодаться...

ППК

Да пускай поют Вологду. Зал заводится, подпевает... Концовка в песне сильная...
Дома не слушаю, а на концерте вполне...

Aleksander

Мне таксама спадабаўся канцэрт.Больш раскавана,упэўненей,чым раней.
Прэмьера песьні была.
Наконт мовы,канешне,хацелася б беларускай больш.Але,ведаеце,напісаць адну добрую песьню на беларускай-гэта,як мне здаецца,больш,чым размаўляць на ёй.

p.s.:дарэчы,у бас-гітарыста Шчыткаўца дзяўчына нічога сабе(сядзеў за ёй)...
Няма таго, што раньш было...

Rider

Если честно, у Скороженка "что-то с голосом было" всегда. Можно хотя бы вспомнить, как он фальшивил в "Жураўлях" на юбилейном 2001 концерте. То есть дайнековский репертуар ему не по зубам. Другое дело, когда он поет новые песни, написанные специально под него "Ганна", "Драники" и прочие, или что нибудь такое вроде "Спадчыны" в новой, "тихой" аранжировке.
А Исаченко? С гитарой у него лучше получается, чем с пением, но в целом нормально.

И все же им надо найти еще одного голосистого солиста аля Елфимов.
Как дорог край березовый, в малиновой заре!!!!
(с) АнсамБЛЬ "Верасы"

Aleksander

Цитата: Rider от 28 сентября 2007, 21:56:48
И все же им надо найти еще одного голосистого солиста аля Елфимов.
А вот Елфимов не для "Песняров". Слишком много самолюбования,"миазмов" :).
А в последнее время,такое чувство,что его самоцель-погромче и побольше покричать  во время исполнения песни.
Няма таго, што раньш было...

ППК

ЦитироватьА в последнее время,такое чувство,что его самоцель-погромче и побольше покричать  во время исполнения песни.
Самолюблвания-то много, но копирует хорошо и Дайнеко и где-то Борткевича. Если цели таковы - то место его, но ушёл давно...
В плане того, что репертуарная политика у Елфимова неправильная - согласен, не правильная.

Дима

Зачем Песнярам такой вокалист который копирует?

ППК

ЦитироватьЗачем Песнярам такой вокалист который копирует?
И я говорю - незачем... Однако БГА именно копированием и занимается...

gansales

А яшчэ хацеў сказаць, што "Дранікі" - песня хутчэй для "Сяброў", чым для "Песняроў". Надта ж проста.

Viewer

«Дранікі» — гэта ж старая песня. Валерый Скаражонак яе выконваў яшчэ задоўга да таго, як стаў удзельнікам «Песняроў».

Танита

У меня знакомый один с Минска на концерт ходил в АН...Говорит отличный концерт, Песняры чувствуют себя очень раскованно, короче концертом он более чем доволен!!! И мне кажется, что весь этот негатив с форума-полная лажа...
:lol:

ППК

ЦитироватьИ мне кажется, что весь этот негатив с форума-полная лажа...
Какой негатив? Тольке мне одному что-то не понравилось. Все остальные хвалят...