Коллективы

Справка

Музыканты

Дискография

Песни

Концерты

Фотогалерея

Публикации

Новости

Парад ансамблей

Мы в ВКОНТАКТЕ

 

Незразумелае ў тэкстах

Автор padbiarez, 18 июня 2003, 18:51:53

« назад - далее »

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

padbiarez

Праслухаў яшчэ раз. Гучыць наступным чынам: "Ды ўсё перашкаджалі табе, дзяўчынЕ, верыць..." Агульныя намаганьні двух журналістаў далі плён: НАРОД АБАВЯЗАНЫ ВЕДАЦЬ ПРАЎДУ ДА КАНЦА!

Fed

Не-не-не!!!
Дзима, не пускай дэзу :)
Для мяне гэтае месца таксама было загадкай, але усё ж я яе разгадау :cool:

"Ды усё перашкаджали, КАЛИ ДЗЯУЧЫНЕ ВЕРЫЦЬ, то павадак вясновы, то прымаразак-шэрань".

То есть, строптивая девчонка каждый раз придумавала всякие левые отмазки, типа паводок, заморозки и тд :lol:
"Кали" в общем-то более-менее отчётливо слышно. Также это единственный вариант, в котором есть какой-то смысл и логика :idea:
Посуди сам, Дима, какая логика в том, что ты предлагаешь? Как может паводок помешать верить? :crazy:
Vita brevis, ars longa

Анатолий Вейценфельд

А-а-а-а-а-а--а!!!:idea:
То-то!
Моя взяла! :lol:
Дима - на проверку слуха!
А почему собссно, возник вопрос - ведь эта вещь есть в печатных текстах?
Каму верыць - нячэснаму журналIсту але друкаваму слову? ;)
Если б судьбу знали заранее...

I-330

1. Вставлю свои три копейки :rolleyes: (была бы какой специалист!): мне тоже кажется, что там совершенно четко звучит "калi дзяучыне верыць" и опять же, логика...

2. А песня... я даже не знаю, кто ее написал, на альбомах ее нет, у меня запись в мп3 - исполняет Катиков, если слух не подводит - может мне ее Вам просто переслать? А Падбярэз?

vaverachka

а мне все же кажется, что слова:

ды ўсё перашкаджалi ТАБЕ дзяўчыне верыць...

по крайней мере в варианте на этом сайте...да и логика есть: мол, ты такая противная: то то тебе  мешает, то это...


P.S. послушала и в который раз подумала: почему одни откроют рот - льется красивая песня, а другие(типа меня), так "спой, птичка. -КАРРРР!!!!"
Gravity cannot be held responsible for people falling in love.
A. Einstein

padbiarez

Я, канешне ж, стары й абсалютнага слыху ня маю, тым ня менш застаюся на 90% пры сваім: "Табе, дзяўчыне, верыць, то павадак вясновы, то прымаразак-шэрань". 10% -- гэта апошняе слова: тут я з Хведарам згодны. У песьні (звяртаю на тое ўвагу!) ідзе зварот асабіста да дзяўчыны. А варыянт "калі дзяўчыне верыць" -- гэта ўжо стылістыка зь іншай опэры.
Тацьцяна! Высылай ЭмПыТры той песьні. Іншага выйсьця няма.

padbiarez

#141
Ці, Тацьцяна, прыязджай сама. Мы тут расьпяёмся. Не магу разгадаць песьню. Чым далей улажу ў  спадчыну "Песьняроў", тым больш разумею , колькі неадкрытага застаецца. Гэта паглынае, як праўдзівая багна. Абы толькі тае раскошы было болей!

I-330

Цитироватьавтор оригинала padbiarez
Ці, Тацьцяна, прыязджай сама. Мы тут расьпяёмся. Не магу разгадаць песьню.

Замётано, Padbiarez! Я вот как только разделаюсь со своим диссером - к апрелю он точно сдастся! - так сразу и подамся на запад!
Интересно, а за приведение в действие стоп-крана в транзитном поезде высокий штраф взимают?... ;)

Анатолий Вейценфельд

Вот тут обнаружил, как год назад Подберез и О. Лицкевич выясняли непонятное место в "На што бабе агарод"

Нашто бабе агарод, калі баба стара?
Калі бабе за 100 год -- нікне, пэўне, зара.
   
Нашто бабе агарод, калі баба стара?
Калі бабе за 100 год -- кіпне, пэўна, зара.
   
Нашто бабе агарод, калі баба стара?
Калі бабе за 100 год - гiбне, пэўна, зара

так к определенному выводу и не пришли...

А мой сын в три года уже любил эту песню, заводил ее без конца и напевал (не зная, что это не русский язык).
и пел ее так:
Нашто бабе агарод, калі баба стара?
Калі бабе за 100 год - и она устала  :D

А вы говорите - "Незразумелае ў тэкстах"!!!
:idea:
Если б судьбу знали заранее...

padbiarez

Вось так фальклёр нараджаецца, жыве і не памірае. Нават ва ўмовах брацкай цеснай славянскай інтэграцыі.

padbiarez

Аднаўляю тэму. Дабраўся нарэшце да арыгіналу "Александрыны". Тут недзе побач пісалі, што мулявін даволі адвольна ставіўся як да тэкстаў народных песень, так і да мэлёдыкі. Аказваецца, ня толькі да народных тэкстаў. Арыгінал "Александрыны" гэта пацьвярджае (друкую на мове арыгіналу).

Мне не забыцца песні той даўняе вясны:
-- На мурамскай дарожцы стаялі тры сасны...

Хадзілі мы, спявалі, і з песняй ты цвіла.
Александрына, помніш, якою ты была?

Цяпер магу прызнацца, тады пачаў кахаць,
Цябе з ніякай кветкай не мог я параўнаць.

Сказаць, што васілёчак, дык фарба ў ім адна,
Сказаць, што ты лілея, -- сцюдзёная ж яна.

Сказаць, што ты званочак... Ды ўсіх жа мала іх!..
Такою ты здалася ў семнаццаць год маіх.

Мінула часу многа. Мне навявалі сны,
Як дзесьці на дарожцы стаялі тры сасны.

Прайшлі вясна, і лета, і восень, і зіма.
Александрына, дзе ты? Шукаю я -- няма!
1961 г.

Во як насамрэч!

dainovka

#146
Нашто бабе агарод, калі баба стара?
Калі бабе за 100 год -- нікне, пэўне, зара.
Лепш аддаць бы той садок дзяўчынцы прыгожай...
Хай гусьценькі вішнячок у садку размножа.

Будзе ладна ў цяньку летам паляжаці,
З пекным хлопцам пад руку двойчы пагуляці.
Будзе вішанкі зрываць дзяўчына пасьпелы (я)
І дружочка частаваць, і туліць нясьмела.

______________
Pamagite zrazumec' 2-uu strochku.
Nu i zaodno i #6.
Devushki, vy lubite <пекныx> hlopcau.

Dzykui usim.
Vlad

Олег Верещагин

Dainovka, этот вопрос уже обсуждался в этой теме, куда я перенёс Ваше сообщение (зачем было создавать новую тему?:confused: ). Ищите.
P.S. И не забывайте ставить галочку в пункте "Транслитерация".

Makar

Ня ведаў куды напісаць, амаль выпадкова залез у гэтую тэму, а тут - на табе, тое, што мне трэба...
 padbiarez пісаў:
 "Чым далей улажу ў спадчыну "Песьняроў", тым больш разумею , колькі неадкрытага застаецца. Гэта паглынае, як праўдзівая багна. Абы толькі тае раскошы было болей!"
 Сапраўды так:)
  Тут абмяркоўваўся тэкст Нашто бабе агарод, дык мой дзядзька знайшоў яго... у зборніку Я.Купалы!
 Поўны збор твораў Я.Купалы ў 9 тамох, 1995 год выданьня, патрэбны  том - №1, ст 116, вершык называецца "Прыпеўка", 1906г.
 На мой погляд, не маглі верш уключыць ў збор твораў Купалы, каб ен проста запісаў яго, пачуўшы ў народзе...

Анатолий Вейценфельд

Макар, а можно тут привести текст песни, чтобы наконец выяснить, что там со столетней бабкой за проблемы? :)
Если б судьбу знали заранее...