Коллективы

Справка

Музыканты

Дискография

Песни

Концерты

Фотогалерея

Публикации

Новости

Парад ансамблей

Мы в ВКОНТАКТЕ

 

Сьвецкая хроніка музычнага жыцьця Беларусі

Автор padbiarez, 20 сентября 2004, 23:10:51

« назад - далее »

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Rider

Главное не в этом.
Все эти флеш-мобы, солидарные автопробеги и прочие организованные по-интернету акции нашей молодой части опереточной оппозиции показали полную несосотоятельность.

Что мешало этим же ребятам поехать самим, отдельно до границы?  Но это же видимо не достойно настоящего юного оппозиционера. В интернете были даны обьявы "Ськидываемся на аутобус и едзем разам" И понятное дело, что не замеченным этот ход властями не остался.

Итого: лохов высадили из транспорта и отправили назад, чуваки, которые организовали поездку получили прибыль, никто ведь возвращать деньги не собирается?

Мне это напомнило организованные в совке подполные платные "концерты рок-музыкантов" на квартирах, где после 10-20 минут музицирования приезжала милиция, а организатор уплывал с деньгами.

Если они хотят добиться что бы все эти их "акции" хоть какой-то эффект имели, пусть придумают новую систему оповещения.


Как дорог край березовый, в малиновой заре!!!!
(с) АнсамБЛЬ "Верасы"

Rider

Насчет всех этих стонов и жалоб N.R.M. и компании, еще раз скажу -- надо было думать раньше.
Уже давно не 1990-е годы, когда можно было сыграть на митинге в присутствии лозунгов вроде "Беларусь в Европу, Лукошенко в....", а потом на следующий день прийти в клуб в центре города и сыграть там, времена уже не те.

И вообще все это работа на - заграничную публику. Я совершенно случайно попал на так называемый "подпольно-запрещенный" концерт N.R.M. в феврале 2006 года. Он был в самом центре города, рядом сплощадью победы, в зале было человек 300-350, а то и больше(билеты в среднем по 10-15 $). Часа полтора играли, а народ время от времени заводил "Жыве Беларусь!" и тому подобное, все это было слышно на улице. А Вольский коряво шутил над новым слоганов властей "За Беларусь".
И что? Я не заметил, что бы под конец ворвался отряд ментов или людей в штацком, никому руки не крутили, протоколы не составляли. А надо было бы.
Как дорог край березовый, в малиновой заре!!!!
(с) АнсамБЛЬ "Верасы"

padbiarez

ППК, калі дзе бруд і прысутнічае, дык толькі з боку ўладаў. Цяпер, аказваецца, і на канцэрт паехаць няможна. А наконт рэлаксацыі... Уключыце сабе БТ і рэлаксуйце...
Rider, а што значыць -- самім можна было дабірацца? Хіба на аўтобусе не зручней? Некаторыя, праўда, і дабіраліся самі. Напрыклад, група "Крама". Была затрыманая ДАІ на 5 гадзін па дарозе. Група "БН" з Бярозы таксама ехала ўласным транспартам і таксама была затрымана на некалькі гадзін.
І ўвогуле: я супраць таго, каб музыканты лезьлі ў палітыку. Аднак у нас палітыка сама лезе да музыкантаў. Чаму ж вы тады не асуджаеце тых, што точыць "фанэру" на канцэртах "За"? Яны, значыць, правільныя -- белые і пушістые? Вось хто прадаецца за капейку, дык гэта яны. Хоць большасьць нават ня мае таго, што прадаць.
Усё гэта настолькі саветчынай пахне, што й казаць агідна.
Дарэчы, у пададзеным тэксьце ёсьць толькі інфармацыя без аніякіх ацэнак. Зь якога часу, шаноўны ППК, інфармацыя пачала называцца "грязью"? Гэта Вы, прабачце, ацэнкі даеце.

Rider

Спадар Дзмітры, тое што я думаю наконт "белых і пушыстых", фанерных спявакоў якія "За" я ўжо неяк агучыў, калі апісваў меркаванні свята з удзелам Паплаўскай у галошы, "паласатага" Скорыкава і "памятай" Дарафеевай. І тое, неяк усё ж абыйшоўся без мату. Мне тут зрабілі заўвагу за Ціхановіча. Больш не кажу.

Але: справа ў тым, што гэтыя "белыя і пушыстыя", ўсе гэтыя Дарафеевы, Сыраежкіны, Люшчікі і іншая галубізна карыстаючыся сучасным станам пралезлі як гаворыцца "усур'ёз і надоўга" і яны зараз фарміруюць інфармацыйнае і культурнае поле. І калі нашым дзеячам па-ранейшаму губляць свае сілы на складанее нежыццяздольнай у сучасных умовах контр-культуры, "бубнець для сваіх" у Нашай Ніве, то на афіцыйным фронце будзе яшчэ горш, бо ужо сфарміравна новае пакаленне і фарміруецца другое.

Таму трэба супрацоўнічаць з гос. структурамі, трэба неяк уліцца ў гэтую плынь. Вось "СБ Сегодня". Там зараз вядзе сваю рубрыку Адам Мальдзіс, знакаміцейшы гісторык, здавалася б вельмі "апазыцыйная" постаць, але ён разумее, што у СБ яго праца будзе больш значнай, чым ў НН.
Вось прыклад існавання ў сёняшніх умовах. Заўсёды можна захаваць твар.

А калі чалавека клапоціць свой імідж для атрымання чарговага гранту, так ён мала чым адрозніваецца ад "белых і пушыстых", якія "За", такі ж членасос са стажам. Толькі тады ня трэба пафасу пра барацьбу свабоду.
Как дорог край березовый, в малиновой заре!!!!
(с) АнсамБЛЬ "Верасы"

padbiarez

У "СБ" цяпер працуе даволі многа людзей "ня з тымі поглядамі". Мне прапаноўвалі. Я адмовіўся. А ў часопісе "Мастацтва", у якім я адпрацаваў 20 гадоў, друкаваць мяне цяпер проста забаронена. Так што адносна музыкаў я кажу ўсяго толькі пра факты ЗАБАРОНЫ НА ПРАФЕСІЮ. У любым выпадку -- гэта фашызм.
З Дарафеевай, дарэчы, я сябрую і не хаваю гэтага, хоць яе палымянай любові да ўлады не падзяляю. Гэта -- прафесійная сьпявачка. Але: чым бліжэй да сонейка, тым больш гарачыні для крыльцаў... Чым вышэй забіраешся, тым далей падаць. Замуж ёе трэба...

Анатолий Вейценфельд

Цитата: Rider от 24 сентября 2007, 11:47:37
Я не заметил, что бы под конец ворвался отряд ментов или людей в штацком, никому руки не крутили, протоколы не составляли. А надо было бы.

Конечно, надо! Да не руки крутить, а пожестче!
Сроки давать!
Вот "10 лет без права переписки", например. Очень хороший срок! Проверенный временем, так сказать...
Если б судьбу знали заранее...

padbiarez

І гітарнымі струнамі, калі яны амэрыканскія, рукі скручваць. І грыфы фэндараўскія пару разоў у адным месцы пракруціць... :idea:

Viewer

Ірына Дарафеева сапраўды, як бы там ні было, прафесійная. Вось адзін прыклад. Сёлета я ездзіў на Дзень беларускага пісьменства ў Шклоў. Сярод іншых канцэртаў там быў і эстрадны. Праўда, эстраднікаў выступала не так і шмат, усяго тры ці чатыры. Затое кожны спяваў па шэсць—сем песень Я прысутнічаў на выступленнях Дарафеевай, Пятра Ялфімава і Іскуі Абалян, а потым мне стала нудна і я пайшоў :).
Дык вось, Ялфімаў і Абалян спявалі, здаецца, жыўцом, але пад «мінус адзін». А Дарафеева мала таго што сама спявала жыўцом, дык пры ёй яшчэ былі жывы інструментальны ансамбль (тры гітарысты, клавішнік і ўдарнік) і дзве дзяўчыны бэк-вакалу! Няма чаго і казаць, што паглядзець і паслухаць такое было прыемна, асабліва ў наш час, калі такая практыка — хутчэй выключэнне, а не правіла...

Rider

Цитата: padbiarez от 24 сентября 2007, 17:55:37
І гітарнымі струнамі, калі яны амэрыканскія, рукі скручваць. І грыфы фэндараўскія пару разоў у адным месцы пракруціць... :idea:

Это  к надо было сказать по поводу оборудованной электроникой "аутентичной" лютни Старого Ольсы.
Как дорог край березовый, в малиновой заре!!!!
(с) АнсамБЛЬ "Верасы"

ППК

ЦитироватьВроде массажного салона или пивной. Или какого-нибудь еще более интересного заведения.
У каждого свои ассоциации. :)
ЦитироватьУ меня не создалось впечатление, что эта "грязь" принадлежит спадару Подберезу. Разве это он не пускал ребят на рок-фестиваль?
Зачем валить с больной голову за здоровую?
Вы считаете, что сайт Песняров пропал бы без этой информации??

ППК

#40
ЦитироватьППК, калі дзе бруд і прысутнічае, дык толькі з боку ўладаў. Цяпер, аказваецца, і на канцэрт паехаць няможна.
Я вам про редьку, а вы мне про морковку. Что такого важного в этой статье, что её обязательно нужно здесь размещать. Да у нас "чмырят" оппозиционеров - это всем известно. Вы считаете здесь кто-то узнал что-то новое и проникся сочувствием к этой компании подвыпивших любителей концертов.
Цитироватьь якога часу, шаноўны ППК, інфармацыя пачала называцца "грязью"? Гэта Вы, прабачце, ацэнкі даеце.
Вся политика и рядом лежащее - это большая общая куча...
ЦитироватьІрына Дарафеева сапраўды, як бы там ні было, прафесійная.
У меня немного другие впечатления. Был на её выступлении в небольшой солянке в камерном зале филармонии. До неё оперные певицы не пользовались микрофон - конечно, заччем - акустика хорошая, голос сильный, зал небольшой.
Вышла Дорофеева и тоже решила понтануться без микрофона - после первой песни к ней тихонько подошли и сказали: "пой в микрофон - тебя только первый ряд слышит"...
Вообще очень противоречивая она певица...

Eugene MAGALIF

Цитата: Viewer от 24 сентября 2007, 18:09:45
Сёлета я ездзіў на Дзень беларускага пісьменства ў Шклоў...а потым мне стала нудна і я пайшоў
Viewer, а случайно не от моей песни Вам стало там нудно? На Дне Письменности в Шклове певица из города Горки два раза исполнила мою новую песню "Буслы Беларуси".

Viewer

Ну што вы, Яўген, вядома ж, не :). На жаль, вашай песні я, відаць, так і не пачуў. Справа ў тым, што там на свяце была куча (дзесяткі) усялякіх пляцовак, дзе пастаянна ішлі розныя канцэрты (так што пры ўсім жаданні нельга было паглядзець і пятай долі ўсяго, што было на гэтым свяце). У асноўным, вядома, там выступалі мясцовыя, нярэдка самадзейныя выканаўцы. Быў і на галоўнай сцэне вялікі канцэрт, нешта накшталт «Прадстаўляюць майстры мастацтваў Магілёўшчыны». Вельмі магчыма, што ваша песня гучала ў гэтым канцэрце. Дарэчы, я потым нават шкадаваў, што не паслухаў гэтага канцэрта замест эстраднага. Наогул, паводле маіх назіранняў, цяпер больш цікавага можна пачуць якраз у самадзейнасці, ад малавядомых выканаўцаў, чым ад раскручаных эстраднікаў, якія выконваюць толькі, што называецца, «фармат».

Aleksander

Музычнае жыццё...
Вось зараз ідзе нейкі канцэрт па тб.Здаецца,"Нашы песні".
Адсодкаў 90 -песьні "Песьняроў".У вельмі брыдкім выканнні.А ранжыроўкі ўсе мулявінскія,у некаторых,нават чуваць на бэках "Песьняроў".
Зразумела,што аранжыроўшчыка ў подпісах нідзе няма.
Няма таго, што раньш было...

ППК

Уже который год наблюдаю одну яркую и системную тенденцию: вся молодёжь обращается постоянно к мулявинскому репертуару. Вот и в этом концерте каждая вторая песня - песнярская. По вкладу в развитие и возрождение белорусской культуры Мулявин достоин памятника на пл. Независимости вместо Ленина.
Исполнение действительно отвратное.
Чистый голос пораровал акапельной версией Александрыны.